@NewFOCUSRadio
Zašto „ženska“ vina?
Kada je reč o vinogradarstvu i vinarstvu u Srbiji (a i u svetu), žene su manje vidljive široj javnosti, iako često igraju jednu od ključnih uloga u ovom poslu. Zbog toga je Salon posvećen pre svega ženama koje učestvuju u stvaranju božanskog nektara u bilo kojoj fazi njegove proizvodnje, bilo u kojem segmentu gde je ženska ruka ostavila svoj pečat. Na taj način skreće se pažnja na sve žene koje egzistiraju u vinskom svetu i nemaju priliku da budu vidljive, a ima ih više nego što se misli.
Takođe, u vinskom svetu su žene sve prisutnije i kao ozbiljni konzumenti i potrošači, pa je ovo prilika da se baš njima predstave vina koja nemaju tako često priliku da probaju na uobičajenim mestima konzumacije i kupovine. Smatra se da žene uglavnom vole bela ili penušava vina, ali stvarnost i naše okruženje nam svakodnevno pokazuje da su one podjednako očarane i crvenim kaberneom ili našim domaćim prokupcem, samo ukoliko ukus grožđane tečnosti dotiče njihovu dušu. Onda je svako vino – „žensko”, samo ako uspe da uspostavi ovu posebnu konekciju između onoga što ono može da ispriča i našeg unutrašnjeg bića koje će njegovu priču preproznati.
U svemu ovome ne treba zanemariti ni ekonomski aspekt. Povezivanje žena kroz različite organizacione forme podrške postulat je vremena u kojem živimo, pa je takav slučaj i sa vinarstvom i vinogradarstvom kao privrednom granom. Kroz podršku koju mogu da pruže jedna drugoj u javnim, ali i manje vidljivim načinima angažovanja, žene će kroz solidarnost i lojalnost birati baš ona vina u čijem stvaranju je učestvovala ženska ruka.
Iskustveno postoji još jedna razlika u muškom i ženskom poimanju vina. Žene vino uvek doživljavaju kao deo šire priče, koja je povezana sa mestom i ljudima sa kojima se vino ispija. Na taj način njegov ukus je i pečat uspomena koje se stvaraju baš u trenutku konzumiranja. Vino žene zato pažljivo i na drugačiji način biraju kako bi baš ono lepe uspomene učinilo bezvremenim.
Razloga za dobar projekat i dobru ideju uvek može biti i više, jer onda i realizacija te ideje ima višestruki smisao. I kao što dobri poznavaoci vina danas priznaju da uprkos svim filozofijama o stvaranju vina, sve se na kraju svodi na to da li nam se ono dopada ili ne, tako i priča o ženskom pogledu na vino i vinsku kulturu može da ima smisla samo ukoliko osećamo da ispunjavamo našu zamisao za opštu dobrobit i stvaranje bolje budućnosti.
Ideja je da se ta zamisao bar delimično ostvari 26. juna, u Event centru Promenada na obali Save, u Beton hali u Beogradu, na početku leta 2020. godine – godine velikih promena na globalnom nivou.
Salon se održava uz podršku Privredne komore, Sektora za preduzetništvo, a generalni sponzor manifestacije su Nekretnine Cvetković-Roškov.
Iako će se vrata Salona za posetioce otvoriti ranije, Salon će zvanično u 18.00 časova otvoriti Branislava Simanić, direktorka Sektora za preduzetništvo Privredne komore Srbije.
Dobrodošli da zajedno nazdravimo letu na obali Save!